Krzysztof Kamil Baczyński
Wyje za mną wielki, ciemny czas

Tom wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wydany przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego, opracowała, zaprojektowała i ujęła w formę edytorską Fundacja Pracownia.

Tadeusz Różewicz
Czas, który idzie

Tom wierszy Tadeusza Różewicza wydany przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego, opracowała, zaprojektowała i ujęła w formę edytorską Fundacja Pracownia.

Józef Wilkoń. Nosiwody. Wilkoń po Akademii 1956–1958

czysty warsztat

W drugiej połowie lat pięćdziesiątych Józef Wilkoń, wkrótce po ukończeniu malarstwa na krakowskiej ASP i historii sztuki na Jagiellonce, malował sylwetki groteskowych, ptakowatych postaci. Trochę geometrycznych, trochę z pogranicza abstrakcji, budowanych linią i płaskim kolorem. Nazwał je Nosiwody. Są to figury powstałe z zauroczenia malarstwem Paula Klee, a także – przez profilowe ujęcia – sztuką starożytnego Egiptu. Graficzność Nosiwodów ma w sobie także coś z dekoracji greckich waz. Oddajmy głos Wilkoniowi: „Przyznaję, że gdziekolwiek sięgnąć, to wszędzie dźwięczy starożytna Grecja: Ikar w marzeniach o lataniu, ptaki Arystofanesa. Zawsze mówiłem pokornie, że my tu na ziemi Europy jesteśmy uczniami Greków”. Książkę artysta dedykuje żonie Małgosi, która utrzymywała ich oboje, sprzedając w kiosku kupony totolotka. „Mogłem znaleźć pracę, miałem także dyplom historyka sztuki. Ale Małgosia zdecydowała inaczej: «Jesteś malarzem, aby nim być, musisz malować»”.

Janusz Górski, Elżbieta Pałasz
Słyszałem, jak sowa woła moje imię. Opowieść o Marianie Stachurskim

czysty warsztat

Obszerna monografia twórczości Mariana Stachurskiego – grafika, który zaprojektował najwięcej okładek w historii polskiej książki, a oprócz tego jest autorem plakatów (ponad dwustu), kart pocztowych oraz ilustracji dla dzieci i dorosłych. Nieoczekiwanie z wielogodzinnych rozmów przeprowadzonych z rodziną i kolegami artysty wyłonił się obraz dramatycznego, zakończonego tragicznie losu. Stąd powstał pomysł podziału książki na dwa równoległe wątki: biograficzny i ikonograficzny. Biografia opiera się na rozmowach z córkami i drugą żoną Mariana Stachurskiego oraz zaprzyjaźnionymi z nim grafikami: Józefem Wilkoniem, Władysławem Brykczyńskim i Janem Bokiewiczem, dzięki czemu opowieść o życiu przeplata się ze wspomnieniami dotyczącymi pracy artysty w Czytelniku i warsztatu projektanta. Ikonografię wzbogacają reprodukcje oryginałów projektów, często zestawionych z odbitkami drukarskimi, co pozwala zajrzeć za kulisy pracy grafika w PRL-u oraz przekonać się, jak bardzo realizacje różniły się od oryginałów.

czysty warsztat

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Alfabet Wilkonia
Zebrał i opatrzył ilustracjami Janusz Górski

czysty warsztat

Józef Wilkoń wspomina przyjaciół i znajomych, którzy w latach 50. i 60. XX wieku, czyli w okresie świetności polskiej sztuki książki i plakatu, pracowali jako ilustratorzy i graficy. Zwierzenia naocznego świadka obejmują nie tylko anegdoty z życia towarzyskiego i kulisy warsztatu pracy, ale też refleksje na temat rynku wydawniczego czasów PRL-u.

Klechdy z podziemi

czysty warsztat

W zbiorze znalazło się trzynaście ludowych podań, które łączy budzące grozę okrucieństwo oraz atmosfera posępności i tajemnicy. Teksty nie zostały ocenzurowane ani pod kątem wychowawczym, ani tak zwanej poprawności politycznej, dzięki czemu zachowały żywotność i urodę.Narracja we współczesnych zbiorach baśni jest upraszczana, infantylizowana, a ich język pozbawiany staropolskiej składni i słownictwa. W Klechdach z podziemi odnajdujemy oryginalne, surowe historie, opowiadane świeżym, bezpośrednim stylem. Autorzy tekstów: Kazimierz Władysław Wójcicki, Roman Zmorski i Stanisław Dzikowski potrafili zapisać literackim językiem polskim ludowe opowieści, nie gubiąc ich ducha. Także Józef Wilkoń, twórca mrocznych, czarno-białych ilustracji w tej książce, odciął się od estetyki ciepłych obrazków z komercyjnych edycji bajek. Artysta wielokrotnie buntował się przeciwko infantylizacji sztuki dla młodych odbiorców: „Zawsze walczyłem z udziecinnianiem. Uważam, że w dzieciach jest potrzeba doznania lęku i jego przezwyciężenia, dzieci lubią się bać”.

wybór klechd i posłowie: Elżbieta Pałasz
ilustracje: Józef Wilkoń

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Morze Wewnętrzne

czysty warsztat

Wybrani przez Marka Zagańczyka wybitni pisarze i eseiści: Kawafis, Kazantzakis, Márai, Magris, Camus, Durrell, żeby wymienić choć kilku, z przenikliwością, sceptycyzmem i cierpkim humorem przyglądają się meandrom europejskiej kultury, historii i polityki, a także po prostu życiu. Mimo rozpiętości toposów, topografii i czasów, ich teksty łączy wspólna przynależność do obrzeży Morza Śródziemnego – szczególnego terytorium, w którym bije źródło europejskiej kultury. Przy okazji odsłaniają coś, co można nazwać duchem miejsca, które formuje naszą tożsamość. Skłaniają czytelników do kwestionowania samych siebie i wyjątkowości czasów, w których żyją. Dlatego na fotografiach Janusza Górskiego, które stanowią kontrapunkt do zebranych w tomie szkiców, nie znajdziemy pejzaży, pomników czy monumentalnych fasad, ale wydające się nie mieć znaczenia relikty śródziemnomorskiego świata. Barwne i doskonałe technicznie zdjęcia, przez ułomność, drugoplanowość, niedoskonałość ich bohaterów, tworzą rzeczywistości nieoczywiste i wieloznaczne.

wybór esejów i redakcja: Marek Zagańczyk
fotografie: Janusz Górski